کلاس 1-2

                      نوروزتان پیروز

دانش آموز عزیزم روزت مبارک.

بزرگداشت حافظ شیرازی عزیز گرامی باد.

 

 

      هفته ی دفاع مقدس مبارک باد .

 

                   عزیزان کلاس دوم خانم فداکار خوش آمدید.

 

 

 

 

روانشناسی رشد چیست؟

روانشناسی رشد (Developmental Psychology) یکی از شاخه‌های دانش روانشناسی است که به بررسی تحولات و تغییرات انسان‌ها در طول زمان، از بدو تولد تا کهنسالی و مرگ می‌پردازد.

وقتی از رشد و تحول و تغییرات انسان در دوره‌های مختلف زندگی حرف می‌زنیم، رشد و تغییر و دگرگونی در حوزه‌های زیر را مد نظر داریم:

  • جنبه های شناختی (Cognitive)
  • جنبه های انگیزشی (Motivational)
  • جنبه های روانی – فیزیولوژیک (Psycho-physiologic)
  • کارکردها و رفتارهای اجتماعی (Social Functions)

روانشناسی رشد، در ابتدا بیشتر بر روی کودکان و نیازهای پرورشی و نیز رفتارهای آنها متمرکز بود.

اما به تدریج در نیمه های قرن بیستم، گذار کودکان به نوجوانی و جوانی و سپس تحولات انسان‌های بالغ و تغییرات دوران کهنسالی هم، مورد توجه قرار گرفت.

به این صورت، روانشناسی رشد عملاً تمام محدوده‌ی عمر انسان را مورد توجه قرار داد و به همین علت، گاهی به این شاخه از عمر روانشناسی، Life-span Psychology (روانشناسی دوره‌های مختلف عمر) نیز گفته می‌شود.

گفته می‌شود که روانشناسی رشد، سه هدف اصلی را تعقیب می‌کند (+):

  • توصیف فرایند رشد و تغییر انسان‌ها در طول زمان
  • تشریح علمی فرایند تغییر انسان‌ها در طول زمان
  • بهینه سازی فرایند رشد انسان‌ها در طول زمان

روانشناسی رشد، هم جنبه‌های ژنتیکی و ارثی و هم جنبه‌های محیطی را در تغییر و تحولات انسان‌ها در نظر می‌گیرد و می‌کوشد که از سهم هیچ‌ یک از آن دو غافل نشود.

از جمله مطرح‌ترین دانشمندانی که بر روند توسعه‌ی روانشناسی رشد تاثیر گذاشتند می‌توان از ژان پیاژه، بی اف اسکینر و اریک اریکسون نام برد.

کلاس مجازی چیست ؟

کلاس مجازی چیست؟ امروزه از کلاس مجازی و آموزش مجازی بسیار می‌شنویم. سازمان ها در پی راه اندازی سامانه مدیریت یادگیری هستند تا بتوانند آموزش سازمانی خود را بهبود بخشند. در این راستا با مفاهیم کلاس مجازی و آموزش مجازی روبرو می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل در مورد این که کلاس مجازی چیست و چه اجزایی دارد صحبت کنیم.

کلاس مجازی چیست ؟

کلاس مجازی یک کلاس درس است که به صورت الکترونیکی و بر پایه تکنولوژی های فناوری اطلاعات برگزار می‌شود. امروزه گسترش اینترنت و امکان ارسال ویدئوی زنده در اینترنت باعث شده است که بتوان کلاس ها را به صورت آنلاین و مجازی برگزار کرد.

کلاس مجازی در بسیاری از مولفه ها شبیه کلاس فیزیکی است. شما در کلاس حاضر می‌شوید. یک استاد وجود دارد. اسلایدها نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید سرفصل مطالب را ببینید. در حین برگزاری کلاس اگر سوالی داشته باشید می‌توانید از استاد بپرسید و ….

نکته اصلی که باعث جذابیت کلاس مجازی شده است، حذف محدودیت مکان است. در یک کلاس سنتی شما باید با استاد و سایر دانشجویان در یک مکان دور هم جمع شوید. رفت و آمد شما به محل کلاس غیرضروری است و در کلاس مجازی می‌تواند حذف شود. بنابراین شما بدون این که زمانی برای رفت و آمد بگذارید، می‌توانید از محتوای کلاس مجازی استفاده کنید.

علاوه بر مساله رفت و آمد، برگزاری کلاس مجازی این امکان را فراهم می‌کند که افراد از نقاط مختلف ایران در یک کلاس حضور داشته باشند. محدودیت برگزاری کلاس در یک شهر یا یک استان به طور کلی برداشته می‌شود. حتی می‌توان یک کلاس مجازی را بین شرکت کنندگان چند کشور مختلف برگزار کرد.

مجموعه این عوامل باعث جذابیت کلاس مجازی و آموزش مجازی در سازمان ها شده است.

بنابراین اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم که کلاس مجازی چیست باید بگوییم کلاس مجازی عبارت است از برگزاری کلاس بدون محدودیت های فیزیکی.